Balık Yemenin Faydaları


0

Balık Yemenin Faydaları

Balık yemenin faydaları saymakla bitmiyor. Bazılarımız balık yemekten pek hoşlanmayabiliriz. Ancak balık dünyanın en yararlı besinlerinden biridir. Protein ve D vitamini ihtiva eder.

balık yemenin faydaları

Balık Yemenin Kanıtlanmış 11 Faydası

1- Balık insanlarda eksikliği görülen bir çok besin maddesinin kaynağıdır. Balık, yapısı gereği yüksek protein, iyot ve Omega-3 içerir. Bu besinlere ek olarak çeşitli mineraller ve vitaminler de içermektedir. Yağ oranı yüksek olan balıklar, en sağlıklı balık olarak nitelendirirler. Örneğin; sardalye, ton balığı ve uskumru verilebilir.

İçerdikleri yüksek miktarda Omega-3 asitleri vücut ve beyin fonksiyonu için çok önemlidir. Bu yüzden uzmanlar bazı hastalıkların oluşma riskini azaltığı için haftada 2 kez balık yenilmesini önermektedirler.

2- Kalp krizi ve felç riskini düşürebilir. Kalp krizi ve felç dünyada en yaygın ölüm sebeplerinin başında gelir. Yapılan araştırmalar, düzenli balık tüketen insanlarda kalp krizi ve felç riskine daha az rastlandığını göstermiştir.

3- Gelişim için çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda, hamile kadınların Omega-3 yönünden zengin beslenmeleri gerektiğini ortaya koymuştur. Özellikle yağlı balıklarla beslenmelidirler. Ancak beyin gelişimi için tercih edilen balıkların, cenin sağlığı için yüksek cıva içermeyen balıklardan seçilmesi önerilir.

4- Beyin sağlığını korur. Düzenli balık yemek ve Omega-3 almak, beyin sağlığını korur. Yaşlı insanlarda hafif zihin düşüklüğü normal sayılabilir. Ancak düzenli balık tüketimi Alzheimer gibi hastalıklara karşı beynin hafıza ve bilgi bölümlerinde gri maddelerin daha fazla olmasını sağlar.

5- Depresyonun tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olur. Depresyon dünyada insanları etkileyen önemli bir hastalıktır. Uzmanlar düzenli balık tüketiminin depresyona girme ihtimalini düşürdüğünü belirlemişlerdir. Ayrıca bipolar bozukluk ve diğer zihinsel hastalıklara karşı düzenli balık tüketimi ve Omega-3 asitlerini kullanmakta yardımcı olabilir.

Vitamin, Protein ve Yağ Kaynağı Balık

6- Balık tüketmek, D vitamini eksikliği çekenler için iyi bir D vitamini kaynağıdır. Güneşe çıkamıyorsanız ve D vitamini eksikliğinden muzdaripseniz yüksek yağ içeren balıkları tercih ederek D vitamini alımınıza yardımcı olabilirsiniz.

7- Otoimmün hastalık riskini azaltmada yardımcı olabilir. Çocuklarda tip 1 diyabet riskinin yanında yetişkinlerde otoimmün diyabet formunun riskini azaltır. Düzenli balık yemek, romatoid artrit ve multiple skleroz riskinizi azaltma özelliği de taşır.

8- Çocuklarda astımın önlenmesine yardımcıdır. Astım karakteristik özelliği olan bazen alerjik olma ihtimali de ortaya çıkan solunum yolu hastalığı olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalar ve bazı incelemeler düzenli balık tüketmenin çocuklarda astım hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.Araştırmalar, düzenli balık tüketmenin çocuklarda astım hastalığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ama aynı durumun yetişkinlerde görülen astım hastalığı ile ilgisi olmadığını kanıtlamıştır.

9- Yaşlılıkta görme bozukluğuna karşı koruyabilir. Yapılan araştırmalar, yaşlılıkta görme kaybı ve körlüğe neden olan maküler dejenerasyonu azalttığını göstermiştir. Haftada 1 kez düzenli olarak yağlı balık tüketen kadınlarda, görülme riskini %42 azalttığı kanıtlanmıştır.

10- Uyku kalitenizi artırabilir. Hız ve stres çağında yaşadığımız bugünlerde, uyku sorunları yaygın bir şekilde görülmektedir. Uzmanlara göre; uykusuzluk problemi D vitamini eksikliği ile ilişkili olabilir. Yapılan araştırmalarda haftada 3 kez somon tüketen kişilerde, ilk kanıtlar uyku düzeninizi düzeltebileceği yönündedir.

Omega-3 ve protein kaynağı olan balık, hem lezzetli hem de hazırlaması kolay bir besindir. Ayrıca şu ara tam da mevsimi olduğunu düşünürsek, bol bol tüketmenin bize fayda sağlayacağı inancını taşıyoruz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı