Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren 14 Besin


0

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren 14 Besin

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren 14 besin hakkında oluşturduğumuz bu yazımızda en önemli 14 besini derledik. Kış aylarına girmek üzereyiz. Grip, soğuk algınlığı vb. hastalıkların kapımızı çalması an meselesi. Belki de yakalandık bile. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek sizi hastalıklara karşı daha etkili savaşmamıza ve daha kısa sürede atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Turunçgiller

Çoğu kişinin aklına C vitamini, üşüttükten sonra gelir. C vitaminin beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırdığı düşünülmektedir.

  • Greyfurt
  • Portakal
  • Mandalina
  • Misket limonu
  • Limon

en popüler turunçgillerdir.

Kırmızı Biber

Herhangi bir meyve veya sebzenin çok fazla C vitamini içerdiğini düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Çünkü kırmızı biberin içerdiği C vitamini diğer hiçbir sebze ve meyvede bulunmamaktadır. Aynı zamanda kırmızı biber iyi bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Brokoli

Bir çoğumuz pek hoşlanmasak da  brokoli vitamin ve minerallerle doludur. A, C, E vitaminlerini ihtiva etmesinin yanı sıra antioksidanlarla doludur. Vitaminleri kaybetmemenin anahtarı pişirirken buharda ve az pişirmekten geçer.

Sarımsak

Dünyanın hemen her ülkesinde ve mutfağında bulunur. İçerdiği yoğun alisin ve kükürt içermesi nedeniyle, kan basıncını düşürür arter damarlarının sertleşmesini yavaşlamasına yardımcı olabilir.

Zencefil

Boğaz ağrısını ve diğer iltihaplı hastalıkları ve iltihaplanmayı azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Mide bulantısı ve kronik ağrıları azaltmasına yardımcı olur.

Ispanak

C vitamini ile doludur. Bunun yanı sıra beta karoten ihtiva eder. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadelesinde yardımcıdır. Antioksidan yüklüdür. Bununla birlikte, hafif pişirme A vitamini açığa çıkarır. Diğer besin maddelerinin oksalik asitten salınmasını sağlar.

Yoğurt

D vitamini kaynağıdır. D vitamini bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırdığı düşünülmektedir. Sade yoğurdu seçin. Şekerli ve diğer katkı maddeli yoğurtlardan almamaya özen gösterin.

Badem

E vitamini kaynağıdır. E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin kaynağıdır. Yarım fincan kabuklu badem tükettiğiniz de almanız gereken E vitamininin %100’ünü almış olursunuz.

Zerdeçal

Osteoartrit ve romatoid artrit tedavisinde antiflamatuar etkisiyle kronik ağrıların azalmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, zerdeçalın bünyesinde bulunan yüksek seviyedeki kurkumin egzersize bağlı kas hasarının azalmasına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Yeşil Çay

Yeşil çay ve siyah çay bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Ancak yeşil çayda bulunan bir başka güçlü antioksidan epiglotakechin gallat veya EGCG seviyelerindedir. EGCG’nin çoğunu fermentasyon işlemi yok eder. Öte yandan yeşil çay buğulanır ve fermente edilmez, bu nedenle EGCG korunur. Yeşil çay aynı zamanda L-Theanine amino asidinin iyi bir kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele bileşiklerinin üretimine yardımcı olabilir.

Papaya

C vitamini deposudur. Günlük tüketmeniz gereken C vitamini miktarının %224’ünü bu meyvede bulabilirsiniz. İltihap önleyici özelliğe sahiptir. Uygun miktarlarda potasyum, B vitamini ve folat içerir.

Kivi

İçeriğinde folat, potasyum, C vitamini barındıran bir meyvedir. C vitamini enfeksiyonla savaşırken, kivi vücudunuzun diğer bölümlerinin çalışmasını düzenler.

Kanatlı Eti

Annelerimizin araştırmalardan daha önce bulduğu tavuk çorbası, plasebo etkisi olan iyi hissettiren bir yemekten daha fazlasıdır. Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda ilk başta hastalanmanızı önler.

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları B-6 vitaminlerinde yüksektir. Yaklaşık 3 kilo hindi veya tavuk eti, günlük önerilen B-6 miktarınızın yüzde 40 ile 50’sini içerir. B-6 vitamini, vücutta meydana gelen birçok kimyasal reaksiyonda önemli bir oyuncudur. Ayrıca yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için hayati öneme sahiptir .

Ayçiçeği Tohumları

Çekirdek, yüksek miktarda E vitamini içerir. Fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini ile doludurlar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı