Alzheimer İle Yaşamak


0

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığının ne olduğunu, tıbbi ve teknik terimleri verip, istatistiklere bağlayıp anlatmayı tercih etmiyoruz. Tıbbi ve teknik terimlerle bu hastalığı açıklamak, tıp doktorlarının ve uzmanlarının işidir. Anlatmak  istediğimiz konu aslında, tamamen hasta yakınlarının yaşadıkları.

alzheimer

Alzheimer hastalığı gidişatı ve evreleri açısından, “düşmanıma bile vermesin” diyeceğiniz türde bir hastalık. Hastanın kendisinin yaşadığı beyinsel ve fiziksel zorlukların dışında onlara bakmakla yükümlü yakınlarının işi, hastaların kendilerinden daha zor.

Hasta Yakını Olmak Mı? Hasta Olmak Mı Daha Zor?

Ne yazık ki, bu durumu yaşamayan insanların anlayacağı türden bir şey de değil. Alzheimer hastası ile yaşamak, sizi hayatın bazı acı gerçekleriyle ciddi bir şekilde sınar.

Hasta, hastalığın evreleri ilerledikçe, önce günümüzü, sonra yakın geçmişi unutur.

Zaman zaman halüsinasyonlar görmek de bu işin bir parçası olabiliyor. Bazı hastalar, sık sık evden kaçmaya yeltenir. Kaybolan hastanızı, geçmişte bulunduğu yerlerde bulma olasılığınız her zaman yüksektir. Buna ek olarak, evinizde hastanızla ilgilenecek bir bakıcısı olması bile, hastalığın günlük yaşantınızı etkilemesini engellemeye yetmiyor.

Günden güne hastanız sizi hatırlayıp hatırlamama arasında gidip gelirken isteseniz de istemeseniz de özel hayatınız çok fazla kalmıyor. Çünkü gündelik yaşamınız, hastanızın günlük sorunlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Özel Hayatınızı Etkilemesine İzin Vermeyin

Yapmanız gereken kendi özel ve gündelik yaşamınız değiştirmemeye çalışın. Gerçek hayatta uygulamak gerçekten zor olabiliyor. Hastanızın, hayatla bağının kopmamasını sağlayın. Hastanızla iletişiminizi kaybetmeyin. Bu önemli bir noktadır. Evde hasta olan yakınınız, siz değilsiniz. Kendinize vakit ayırın. Günde en az 1 saati kendinize ayırmaya çalışın.

Alzheimer Hastası İçin Ne Yapabiliriz?

Alzheimer hastası bir yakınınız varsa, bir sabah sizi hiçbir surette hatırlamamasına hazırlıklı olmanız gerekir. Sordukları ve yaptıkları yanlış ve hatalı şeylere gülmeyin.

Onlara acır gibi bakmaktan imtina edin.

Güler yüz göstererek bakımlarını yapın.

Çelik gibi iradeye sahip olun.

Kısıtlı olan zamanlarını kaliteli geçirmeye özen gösterin.

Evinizin dekorasyonunu onlara göre düzenleyin.

Rutinlerini bozmayın.

Sabırlı olun.

Güvende hissetmelerini sağlayın.

Onları Anlayın

Alzheimer’lı bir hastanız varsa, durumlarının farkına varın. Etrafındaki herkes onlar için yabancı. Kendilerini yabancılarla çevrili bir ortamda yalnız hissediyorlar. Aynaya baktıklarında kendi yüzlerine bile yabancılar. Dertlerini, korkularını, ağrılarını ifade edemiyorlar. Öz bakım becerileri bulunmuyor.

İşin Anahtarı

Alzheimer hastalığının bir  tedavisi yok. Sizi hatırlayarak geçirecekleri zaman sınırlı. Kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Onları mutlu edin, gülümsetin. Onların kafasındaki dünyaya uyum sağlayın. İşin sırrı; kendinize iyi bakın ki hastanıza da iyi bakabilesiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Didem Siklon

ZİRAAT MÜHENDİSİ.AB PROJELERİ UZMANI. AGRANAS DANIŞMANLIK FİRMASI SAHİBİ

Bir Yorum

Yorumlar kapalı.

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı