Altın Oran Nedir? Nasıl Bulunur?


0
1 paylaş

Altın oran eskiler tarafından, yaklaşık 8,13’lük bir oranın mutlak güzelliğin oranı olarak bilirlerdi. Bugün kullandığımız bazı kağıt ebatları altın orandan yola çıkılarak oluşturulmuştur. Çünkü altın oran kağıt üzerinde göze güzel görünen uyumlu bölümlemeler ve dengeli tasarımlar yapılmasını sağlar.

altın oran nedir

Yukarıdaki resimler altın oranın nasıl bulunabileceğini göstermektedir. Altın oranı aramaya bir kareyle başlanır. Bu kare eşit iki parçaya bölünür. Sonra karenin iki alt ucundan kağıdı ikiye bölmüş olan ilk kesme noktasının en üst noktasına doğru iki çizgi çekilerek bir eşkenar üçgen oluşturulur. Ardından, üçgenin tepe noktasından başlayan ve tabanına kadar uzanan bir eğri çizilir. Eğrinin taban çizgisi hizasına geldiği noktadan yukarı doğru dik bir çizgi çekilerek oluşturulan dikdörtgen altın orana sahiptir.

Altın oran aynı zamanda fibonacci sayıları ile eş değer bir yapıdadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
1 paylaş
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir