7 Adımda Öz Disiplin


0

öz disiplin

Başarıya giden yolun temelinde öz disiplin vardır. Öğrenci veya çalışan olabilirsiniz ama kesinlikle kendi patronunuz olun. Rüzgarın götürdüğü yere değil de kendi istediğiniz yere doğru gidin. Bunları nasıl yapabileceğimizle ilgili birkaç ipucu;

1-Alarm Kur

Kendi patronun olduğunda kendi saatlerini kendin ayarlayabilirsin. Alarm kur ve güne erken başla. Bir türlü uyanamıyorsan eğer en fazla yarım saat daha ayır uykuna ve daha zinde uyan. Artık güne başlamak için hazırsın.

2-Günün İçin Plan Yap

Planlı yaşamaya alışmalısın. Sorumluluklarını gününde halledip, telaşa mahal bırakmamalısın. Günün için yapılacaklar listesi belirlenebilir.

3-Dikkat Dağıtıcılardan Uzaklaş

Zaman kaybı yaratacak olan dikkat dağıtıcılardan uzaklaşmalısın. Telefonda İnstagram’a girmek veya Youtube’da dolaşmak olabilir. Bunlar gün içindeki ritminizi öldürür.

Bunlarla beraber çoğumuzun konsantrasyon bozuklukları vardır. Dikkatimiz kolayca dağılabilir. Bunun için planına konsantre olma süreni de eklemelisin. Yapacağın bir iş 2 saat sürüyorsa 2 saat 15 dakika ayırmalısın ki kafanı toparlayabilesin.

4-Giyinmek

Her ne kadar evde çalışacak olsan da dışarı çıkar gibi giyinirsen evde olma hissiyatını engellemiş olursun. Tembellikten uzak durmak için evini bir kütüphane veya çalışma ofisi olarak düşünebilirsin.

5-“Hayır” Demeyi Öğrenmelisin

Boş vaktinin olduğunu düşünen arkadaşların dışarı çıkmak isteyebilir. Fakat kendine verdiğin disiplin ile onları geri çevirmeyi bilmelisin.

6-Ne Zaman Durman Gerektiğini Bilmelisin

Öz disiplin, ne zaman durman gerektiğini bilmeni de sağlar. Bu yüzden gün için işlerinizi bitirip, kendinize zaman ayıracağınız saati de belirlemelisiniz.

7-Kendi Patronun Ol

Kendini disipline et. Eğer dağınık biriysen, öz disiplini bir günde edinemeyebilirsin. Bu yüzden sabırlı ol. Olmak istediğin düzenli insan için ilk adımları atmış bulunuyorsun.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş onlarda beğensin!

0
Yusuf Albayrak
Biz de meşhurdur "kimse kendinden daha bilginini sevmez" bu da bizim yüzyıllar boyu süre gelen "Türk özgürdür, kimseye boyun eğmez" kalıbının bir parçasıdır. "Kişi kendi gibi sanır herkesi" düşüncesinden ziyade, eğri oturup doğru konuşuyor bilgimizi demagojistçe paylaşıyoruz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Trivia Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Voting to make decisions or determine opinions46/5000
Hikaye
Embed ve Visual ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
İlan Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Uydurma
Özel uydurmalar yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
Gif
GIF Formatı